Σάββατο 30 Απριλίου 2011

Ολυμπιακός - Κολοσσός Ρόδου 90-55

Ο Ολυμπιακός το Σάββατο (30/4) κέρδισε εύκολα τον Κολοσσό στο ΣΕΦ με 90-55 και έκανε το 1-0 στη σειρά του πρώτου γύρου των πλέι – οφ. Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για την Τετάρτη (4/5) στο “Βενετόκλειο”. Κορυφαίος ο Τεόντοσιτς, πολύ καλοί οι Μπουρούσης και Γκόρντον.
Ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα στο... άδειο ΣΕΦ με 90-55 επί του Κολοσσού Ρόδου και έκανε το 1-0 στη προημιτελική σειρά των πλέι – οφ, δίχως τον Γιώργο Πρίντεζη, καθώς ο Ντούσαν Ίβκοβιτς επέλεξε να τον αφήσει εκτός αποστολής λόγω ανετοιμότητας.Το δεύτερο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων θα γίνει την Τετάρτη (4/5) στο “Βενετόκλειο”.
Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν νευρικά στην πρώτη περίοδο, ήταν κοντά στο σκορ με τον Κολοσσό έως το 17', αλλά στη συνέχεια βρήκαν ρυθμό στο παιχνίδι, πήραν διαφορά στο ημίχρονο (44-31) και στην επανάληψη το παιχνίδι είχε αποκτήσει, πλέον, τυπική διαδικασία. Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό οι Τεόντοσιτς (10π, 7ασ), Έρτσεγκ (15π, 8ρ, 4ασ), Μπουρούσης (8π, 6ρ, 3ασ), Γκόρντον (8π, 5ασ, 4ρ) και Μαυροκεφαλίδης (11π), με τους Πειραιώτες να παίζουν ομαδικά (28 ασίστ) και να κυριαρχούν στα ριμπάουντ (37-20).

Αναλυτικά το ματς:

Ισορροπημένο παιχνίδι στο ξεκίνημα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση έχοντας στην βασική του πεντάδα τους Τεόντοσιτς, Γκόρντον, Παπανικολάου, Μαυροκεφαλίδη και Μπουρούση. Ο Τζαμόν μπήκε δυνατά στο ματς, όντας "καυτός" από την περιφέρεια, έχοντας 2/2 τρίποντα, γράφοντας το σκορ 6-4 στο 2’ ενώ στο 5’ με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα έφερε τους ερυθρόλευκους στο +4 (11-7). Ο αγώνας στα πρώτα λεπτά δεν είχε ρυθμό, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να επιβάλουν το παιχνίδι τους, αλλά να μην τον καταφέρνουν. Ο Μπουρούσης δεχόμενος την υπέροχη ασίστ του Τεόντοσιτς έκανε το 13-7, αλλά στη συνέχεια ο Κολοσσός απάντησε με ένα σερί 7-0, παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ με 14-13 στο 7’, με τους Πειραιώτες να αντιμετωπίζουν προβλήματα στην επίθεση με την άμυνα ζώνης των φιλοξενούμενων. Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς, στη συνέχεια, πέρασε στο "3" τον Χαλπερίν αντί του Παπανικολάου, αλλά και τους Παπαλουκά (Γκορντον), Έρτσεγκ (Μαυροκεφαλίδη), για να φρεσκάρει το σχήμα του. Το ματς εξελίχτηκε σε… ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 19-18 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Σοβαρεύτηκε στα τελευταία λεπτά και πήρε προβάδισμα

Στην επανάληψη, τα νέα πρόσωπα στην πεντάδα του Ολυμπιακού ήταν οι Γλυνιαδάκης (Μπουρούση) και Πελεκάνος (Τεόντοσιτς), με τον Κολοσσό να επιμένει στην άμυνα ζώνης, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν ένα σερί 4-0 (23-18). Ο Χαρίσης, όμως, απάντησε για την ομάδα του με πέντε δικούς του πόντους, φέρνοντας το σκορ στα ίσα (23-23) στο 13’, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να ξεφύγουν, αλλά να μην τα καταφέρνουν, καθώς δεν μπορούσαν να βρουν σταθερότητα και ρυθμό στο παιχνίδι τους, όντας στατικοί στην επίθεση. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες αντέδρασαν, με γκολ-φάουλ του Γλυνιαδάκη και τζαμπ σουτ του Χαλπερίν, φτάνοντας ξανά στο +5 (28-23), με τους Ροδίτες να δείχνουν αποφασισμένοι να… πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους. Στο 18’, για πρώτη φορά στο ματς, οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν στο +8 (36-28) με καλάθι του Έρτσεγκ και στο 19’ στο +9 (40-31) με μπάσιμο του Τεόντοσιτς, με τους ερυθρόλευκους να… σοβαρεύουν και να κυριαρχούν στην αναμέτρηση σε εκείνο το διάστημα. Λίγο πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου, η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς έκανε ένα σερί 8-0, με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει τους γηπεδούχους στο +13 (44-31).

Πάτησε… γκάζι και βρήκε ρυθμό στο παιχνίδι του

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Τεόντοσιτς, Γκόρντον, Παπανικολάου, Μαυροκεφαλίδη και Μπουρούση, με την ίδια πεντάδα, δηλαδή, που ξεκίνησε το ματς. Οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου εναλλάσσονταν στο σκοράρισμα, με τον Μίλος στο 24’ να ευστοχεί στο πρώτο του τρίποντο στο ματς, γράφοντας το 51-37, φέρνοντας την ομάδα του για πρώτη φορά στο ματς στο +14. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Παπανικολάου, ο οποίος πρώτα ευστόχησε σε τρίποντο, στη συνέχεια κάρφωσε την μπάλα στο καλάθι σε ένα προσωπικό "fast-break" ενώ αμέσως μετά ο Μαυροκεφαλίδης με λέι-απ στον αιφνιδιασμό ανέβασε την διαφορά στο +19 (58-39), με το ερυθρόλευκο σερί να φτάνει το 7-0 στο 26’ και τον προπονητή του Κολοσσού να καλεί ευσπεσμένα τάιμ-άουτ. Οι Πειραιώτες είχαν βρει, επιτέλους, ρυθμό στο παιχνίδι και το σερί έφτασε το 9-0 με νέο δίποντο από τον Λουκά, με την διαφορά να ανεβαίνει για πρώτη φορά τους 20 πόντους (+21, 60-39). Χάι-λάιτ στην αναμέτρηση το επικό τρίποντο του Τεόντοσιτς στο 29’ από τα 10 μέτρα (65-42, +23), καθώς έληγε ο χρόνος της επίθεσης, με τους γηπεδούχους να βρίσκονται στο +23 (67-44) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τέλος διέλυσε τον Κολοσσό και το σκληρό φάουλ στον Έρτσεγκ

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε στο ξεκίνημα με τους Παπαλουκά, Χαλπερίν, Κέσελ, Έρτσεγκ και Μπουρούση. Ο Γιοτάμ… θυμήθηκε το "δολοφονικό του ένστικτο" που παρουσίασε στο ρεσιτάλ του κόντρα στον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ και με τρίποντο στο 33’ έγραψε το 70-47, με το παιχνίδι να έχει αποκτήσει, πλέον, διαδικαστικό χαρακτήρα. Εύστοχος, όμως, από τα 6.75μ, ήταν, στη συνέχεια, και ο αρχηγός, φέρνοντας την διαφορά στο +25 (73-48). Στη συνέχεια έγινε μία φάση που… εξόργισε την κερκίδα, καθώς ο Τζόρνταν έκανε ένα σκληρό φάουλ πάνω στον Έρτσεγκ, ο οποίος ήταν σε προσπάθεια για μπάσιμο, με αποτέλεσμα ο Σέρβος να πέσει άγαρμπα στο παρκέ, αλλά ευτυχώς δεν τραυματίστηκε, με το κοινό, όμως, να αντιδράει φωνάζοντας για την αντιαθλητική συμπεριφορά του παίκτη του Κολοσσού. Στα αγωνιστικά και ο Κέσελ πήρε "φωτιά" από την περιφέρεια, με τον 23χρονο φόργουορντ να "πυροβολεί", φέρνοντας την διαφορά στο +29 (77-48). Ένα νέο δυνατό φάουλ του Πάνου εκνεύρισε ξανά τους φιλάθλους των ερυθρολεύκων στις εξέδρες του ΣΕΦ, με τον Κέσελ, στη συνέχεια, να ευστοχεί σε δεύτερο σερί τρίποντο, με την διαφορά να φτάνει στο +33 (82-49). Η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς σημειώθηκε λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης, καθώς έφτασε στο +37 (90-53), με τρίποντο του Κέσελ, με το τελικό σκορ να είναι, Ολυμπιακός – Κολοσσός Ρόδου 90-55.

Δεκάλεπτα: 19-18, 44-31, 67-44, 90-55

Aνά δεκάλεπτο: 19-18, 25-13, 23-13, 23-11

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 3 (1), Γκόρντον 8 (2), Μπουρούσης 8, Κέσελ 9 (3), Πελεκάνος 3, Μαυροκεφαλίδης 11, Χαλπερίν 7 (1), Γλυνιαδάκης 7, Παπανικολάου 9 (1), Έρτσεγκ 15 (8ριμπ), Τεόντοσιτς 10 (7ασ), Κατσίβελης.

Κολοσσός Ρόδου (Σφαιρόπουλος): Καλάθης 6 (6ριμπ), Καυκής 3, Τζόρνταν 4, Πάνος 3, Μανωλόπουλος 7 (1), Χαρίσης 11, Τσάμης 8, Παππάς 6, Γκόλεματς 7 (1), Γεωργαλής, Δανάς, Ιβάνοβιτς.