Δευτέρα 17 Οκτωβρίου 2011

ΒΟΛΛΕΫ Α1: ΠΑΟ-ΦΟΙΝΙΚΑΣ 1-3!!! ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ!!!!

Στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 1ης αγωνιστικής της Volleyleague ΟΠΑΠ 2011-2012, ο Φοίνικας Σύρου αν και έχασε το πρώτο σετ, κατάφερε να κερδίσει με 3-1 τον γηπεδούχο Παναθηναϊκό στο κλειστό της Κυψέλης.
Στο πρώτο σετ ο Φοίνικας ξεκίνησε καλύτερα, προηγήθηκε με 3-6 και έφτασε τη διαφορά στο 7-11 αναγκάζοντας τον Νίκο ΜΠουτσουρή να πάρει τάιμ άουτ με τους γηπεδούχους όμως να επιστρέφουν άμεσα στο ματς, χάρις στα εξαιρετικά σερβίς του Ψάρρα που έφεραν το ματς στα ίσια (11-11).
Μάλιστα ο ΠΑΟ έφτασε στο +2 (16-14) με άσο του Γιοζεφάσκι και εκμεταλλευόμενος την κακή παρουσία του Στιβ Γκοτς (κυρίως στην επίθεση) προηγήθηκε με 22-18 και πήρε το σετ με άνεση.
Στο β' σετ ο Φοίνικας ξεκίνησε με τον Νικηφορίδη αντί του Γκοτς, αλλά ο ΠΑΟ με ανεβασμένη ψυχολογία απέκτησε σημαντικό προβάδισμα ξεφεύγοντας με 11-8 χάρις σε μπλοκ του Ψάρρα στον Ντόκιτς... Η απάντηση του Φοίνικα όμως ήταν άμεση, με τον Νικηφορίδη να μειώνει σε 11-10 (ατομικό μπλοκ σε Γιοζεφάσκι) και να προσπερνά με 19-20 χάρις σε κόντρα επίθεση του ίδιου παίκτη.
Οι Συριανοί έφτασαν στο +2 (20-22) με κόντρα του Ντόκιτς και έκλεισαν το σετ με ατομικό μπλοκ του Λάππα στον Γιοζεφάσκι.
Στο τρίτο, ο Παναθηναϊκός κατάφερε και πάλι από ένα σημείο και μετά να πάρει μια σημαντική διαφορά (15-11) εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των φιλοξενούμενων, αλλά οι τελευταίοι πλησίασαν γρήγορα (15-13, 17-16) για να ισοφαρίσουν σε 21-21 με νέα κόντρα του Νικηφορίδη, ο οποίος ‘έγραψε' και το 22-23, αλλά όπως και στο δεύτερο σετ, ο τελευταίος πόντος του τρίτου ήρθε με μπλοκ του Λάππα (στον Στοϊκοβιτς).
Η μάχη συνεχίστηκε και στο δ' σετ, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν μέχρι το 13-13 που έγινε 13-16 με λάθη των πράσινων, αλλά οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 18-17.
Αυτή ήταν όμως και η τελευταία φορά που προηγήθηκαν καθώς ο Ντόκιτς έκανε το 18-19, για να φτάσει στο +2 (21-23) ο Φοίνικας με νέα κόντρα του Σέρβου, αλλά και πάλι το σετ (και το ματς) έκλεισε με πόντο του Λάππα (αυτή τη φορά με επίθεση).
«Εξαρτάται πως βλέπει κανείς το ποτήρι σήμερα... Μισογεμάτο ή μισοάδειο. Προσωπικά επειδή είμαι αισιόδοξος άνθρωπος και βλέποντας την προσπάθεια των παιδιών θεωρώ ότι σύντομα θα ανεβάσουμε κι άλλο τα στάνταρντς μας. Σήμερα φεύγουμε με γλυκόπικρη γεύση, καθώς παρόλο που έγινε ένα ντέρμπι φεύγουμε με άδεια χέρια. Συγχαρητήρια στον Νικηφορίδη, ο οποίος με την είσοδο του άλλαξε τη ροή του αγώνα», είπε ο Νίκος Μπουτσουρής ενώ ο Νίκος Νεόφυτος τόνισε: «Υπήρχε υπερβολικό άγχος που δημιουργήθηκε από το θόρυβο περί φαβορί. Άλλο να παίζει ο Παναθηναϊκός και να είναι το φαβορί, κι άλλο να έχει αυτό τον τίτλο ο Φοίνικας. Η σημερινή εμφάνιση ήταν ότι χειρότερο μπορεί να δείξει αυτή η ομάδα. Το έβλεπα και το φοβόμουν, αλλά σημασία έχει ότι κερδίσαμε τελικά μια πολύ καλή ομάδα».
Τα σετ: 25-21, 22-25, 24-26, 23-25
Παναθηναϊκός (Μπουτσουρής): Ζουπάνης 10 (6/9 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Ψάρρας 3, Στοΐκοβιτς 20 (18/32 επ., 2 μπλοκ, 32% υπ. - 14% άριστες), Γιοζεφάσκι 18 (17/39 επ., 1 άσο), Κοτσιλιάνος 11 (11/19 επ., 56% υπ. - 31% άριστες), Πανταλέων 12 (7/12 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Δαρίδης -λ 59% υπ. - 44% άριστες / Ντονάς, Αγγελόπουλος, Πρωτοψάλτης
Φοίνικας (Νεόφυτος): Ντάνγκουμπιτς 11 (6/6 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Κουρνέτας 3, Θάνος 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Γκοτς 1 (1/5 επ., 50% υπ. - 10% άριστες), Ντόκιτς 19 (18/34 επ., 1 μπλοκ), Λάππας 16 (14/24 επ., 2 μπλοκ, 64% υπ. - 32% άριστες). Κουρούπης -λ 76% υπ. - 48% άριστες / Παπαγγελόπουλος, Νικηφορίδης 21 (18/29 επ., 3 μπλοκ, 77% υπ. - 55% άριστες), Αρβανίτης.